WHO WE ARE GET INVOLVED CANDIDATE SURVEYS C4L FOUNDATION ON THE ISSUES ABOUT AUDIT THE FED

Alaska 2016 State Legislative

Dear Supporter,

Campaign for Liberty gave candidates for State Legislature an opportunity to provide a straight answer to the following questions. The candidates’ answers can be seen below the list of questions. Because the vast majority of states do not include 3rd party candidates in the Primary process, Campaign for Liberty policy is to survey 3rd party candidates for General elections, except in Jungle Primary states.


Survey Questions

1. Will you oppose all tax and fee increases?

2. Will you support a bill that would repeal ObamaCare’s Medicaid expansion in Alaska?

3. Will you oppose any bill that impedes free speech, including any so-called ethics reform bill that would require a citizen organization to divulge its donor or member information?

4. Will you support legislation that would end “policing for profit”, including equitable sharing with federal authorities, require charges be filed before any assets are seized by law enforcement, and ensure that property is returned if charges are dropped or the suspect is acquitted?

5. Will you support legislation to ban the arming of law enforcement drones?

6. Will you support legislation to end the use of “no knock” warrants for non-violent crimes?

7. Will you support legislation authorizing the state to regain control of lands taken by the federal government within its own borders?


Survey Results

Key: = Yes, = No, = Yes and will sponsor, = Chose not to answer

Office District Party Name City Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 Q7
State Senate B R John B. Coghill Fairbanks
State Senate B D Luke Hopkins Fairbanks
State Senate D R Lynn Gattis Wasilla
State Senate D R David S. Wilson Wasilla
State Senate F R Adam Crum Wasilla
State Senate F R Shelley Hughes Palmer
State Senate F R Steve St. Clair Wasilla
State Senate F R Bill Stoltze Chugiak
State Senate F D Samantha Laudert-Rodgers Chugiak
State Senate H R Kevin D Kastner Anchorage
State Senate H D Bill Wielechowski Anchorage
State Senate J D Tom Begich Anchorage
State Senate J D Ed Wesley Anchorage
State Senate L R Craig Johnson Anchorage
State Senate L R Jeff Landfield Anchorage
State Senate L R Natasha Von Imhof Anchorage
State Senate L D Roselynn Cacy Anchorage
State Senate L D Forrest McDonald Anchorage
State Senate N R Catherine Giessel Anchorage
State Senate P R Gary Stevens Kodiak
State Senate R R Bert Stedman Sitka
State Senate T D Donald Olson Golovin
State Representative 1 D Scott Kawasaki Fairbanks
State Representative 2 R Steve Thompson Fairbanks
State Representative 2 D Truno Holdaway Fairbanks
State Representative 3 R Tammie Wilson North Pole
State Representative 3 D Christina Sinclair North Pole
State Representative 4 D David Guttenberg Fairbanks
State Representative 5 R Aaron Lojewski Fairbanks
State Representative 5 D Adam Wool Fairbanks
State Representative 6 R Ryan Smith Fairbanks
State Representative 6 R Dave Talerico Healy
State Representative 6 D Jason Land Salcha
State Representative 7 R Brandon Montano Wasilla
State Representative 7 R Colleen Sullivan-Leonard Wasilla
State Representative 7 D Sherie Olson Wasilla
State Representative 8 R Mike Alexander Big Lake
State Representative 8 R Mark Neuman Wasilla
State Representative 8 D Gregory Jones Wasilla
State Representative 9 R Jim Colver Palmer
State Representative 9 R George Rauscher Palmer
State Representative 10 R David Eastman Wasilla
State Representative 10 R Wes Keller Wasilla
State Representative 10 R Steve Menard Wasilla
State Representative 10 R Andrew Wright Wasilla
State Representative 10 D Christian Hartley Houston
State Representative 11 R Richard Best Palmer
State Representative 11 R Nancy Campbell Palmer
State Representative 11 R Delena Johnson Palmer
State Representative 11 R Larry Wood Palmer
State Representative 12 R Cathy Tilton Wasilla
State Representative 12 D Gretchen Wehmhoff Chugiak
State Representative 13 R Dan Saddler Eagle River
State Representative 13 R Myranda Walso Chugiak
State Representative 14 R Crystal Kennedy Eagle River
State Representative 14 R Lora Reinbold Eagle River
State Representative 15 R Gabrielle Ledoux Anchorage
State Representative 15 D Patrick McCormack Anchorage
State Representative 16 R Don Hadley Anchorage
State Representative 16 R Lisa Vaught Anchorage
State Representative 16 D Ivy Spohnholz Anchorage
State Representative 17 D Andrew Josephson Anchorage
State Representative 18 R Michael Gordon Anchorage
State Representative 18 D Harriet Drummond Anchorage
State Representative 19 D Geran Tarr Anchorage
State Representative 20 D Les Gara Anchorage
State Representative 21 R Marilyn Stewart Anchorage
State Representative 21 D Matt Claman Anchorage
State Representative 22 R David Nees Anchorage
State Representative 22 R Liz Vazquez Anchorage
State Representative 22 D Ed Cullinane Anchorage
State Representative 23 R Timothy Huit Anchorage
State Representative 23 D Chris Tuck Anchorage
State Representative 24 R Chuck Kopp Anchorage
State Representative 24 R Rebecca Logan Anchorage
State Representative 24 D Sue Levi Anchorage
State Representative 25 R Charisse Millett Anchorage
State Representative 25 D Pat Higgins Anchorage
State Representative 26 R Chris Birch Anchorage
State Representative 26 R Bob Lynn Anchorage
State Representative 26 D Bill Goodell Anchorage
State Representative 27 R Lance Pruitt Anchorage
State Representative 27 R John Zebutis Anchorage
State Representative 27 D Harry Crawford Anchorage
State Representative 28 R Ross Bieling Anchorage
State Representative 28 R Jennifer Johnston Anchorage
State Representative 28 D Shirley Cote Anchorage
State Representative 28 D Joan Wilson Anchorage
State Representative 29 R Charles Chenault Nikiski
State Representative 30 R Keith Baxter Soldotna
State Representative 30 R Gary Knopp Kenai
State Representative 30 R Rick Koch Kenai
State Representative 30 R Kelly Wolf Kenai
State Representative 30 D Shauna Thornton Kenai
State Representative 31 R John R Cox Anchor Point
State Representative 31 R Paul Seaton Homer
State Representative 31 R Mary Wythe Homer
State Representative 32 R Louise Stutes Kodiak
State Representative 32 D Brent Watkins Kodiak
State Representative 33 D Sam Kito Juneau
State Representative 34 R Cathy Munoz Juneau
State Representative 34 D Justin Parish Juneau
State Representative 35 R Sheila Finkenbinder Sitka
State Representative 35 D Jonathan Kreiss-Tomkins Sitka
State Representative 36 R Robert Sivertsen Ketchikan
State Representative 37 R William Weatherby King Salmon
State Representative 37 D Bryce Edgmon Dillingham
State Representative 38 D Zach Fansler Bethel
State Representative 38 D Bob Herron Bethel
State Representative 39 D Neal Winston Foster Nome
State Representative 40 D Benjamin Nageak Barrow
State Representative 40 D Dean Westlake Kotzebue