WHO WE ARE GET INVOLVED CANDIDATE SURVEYS C4L FOUNDATION ON THE ISSUES ABOUT AUDIT THE FED

Florida 2016 State Legislative

Dear Supporter,

Campaign for Liberty gave candidates for State Legislature an opportunity to provide a straight answer to the following questions. The candidates’ answers can be seen below the list of questions. Because the vast majority of states do not include 3rd party candidates in the Primary process, Campaign for Liberty policy is to survey 3rd party candidates for General elections, except in Jungle Primary states.


Survey Questions

1. Will you oppose all tax and fee increases?

2. Do you oppose taking federal money to expand Medicaid?

3. Will you support legislation to rescind all state applications for an Article V Convention, and oppose further efforts to apply to the U.S. Congress for an Article V Convention?

4. Will you oppose any bill that impedes free speech, including any so-called ethics reform bill that would require a citizen organization to divulge its donor or member information?

5. Will you support a “Constitutional Carry” bill that would allow any law-abiding citizen to carry a firearm concealed without a permit?

6. Do you oppose the use of unmanned law enforcement devices being used to penalize citizens?

7. Will you support repeal of Florida’s participation in Common Core and/or Florida Standards?


Survey Results

Key: = Yes, = No, = Yes and will sponsor, = Chose not to answer

Office District Party Name City Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 Q7
State Representative 1 R Clay Ingram Pensacola
State Representative 1 NPA Bill Fetke Pensacola
State Representative 2 R Frank White Pensacola
State Representative 2 D Ray Guillory Pensacola
State Representative 3 R Jayer Williamson Milton
State Representative 4 R Mel Ponder Destin
State Representative 5 R Brad Drake DeFuniak Springs
State Representative 5 NPA Jamey Westbrook Bascom
State Representative 6 R Jay Trumbull Panama City
State Representative 7 R Halsey Beshears Monticello
State Representative 8 D Ramon Alexander Tallahassee
State Representative 9 R Jim Messer Tallahassee
State Representative 9 D Loranne Ausley Tallahassee
State Representative 10 R Elizabeth Porter Lake City
State Representative 10 D Jerry Bullard Jasper
State Representative 11 R Cord Byrd Neptune Beach
State Representative 12 R Clay Yarborough Jacksonville
State Representative 13 R Mark Griffin Jacksonville
State Representative 13 D Reggie Fullwood Jacksonville
State Representative 14 R Christian Whitfield Jacksonville
State Representative 14 D Kimberly Daniels Jacksonville
State Representative 15 R Jay Fant Jacksonville
State Representative 16 R Jason Fischer Jacksonville
State Representative 17 R Cyndi Stevenson St. Johns
State Representative 18 R Travis Cummings Orange Park
State Representative 18 L Kenneth Alvin Willey Orange Park
State Representative 19 R Bobby Payne Palatka
State Representative 19 D Hubert Snodgrass Crescent City
State Representative 20 D Clovis Watson Jr. Alachua
State Representative 21 R Chuck Clemons Newberry
State Representative 21 D Marihelen Wheeler Gainesville
State Representative 22 R Charlie Stone Tallahassee
State Representative 23 R Stan McClain Ocala
State Representative 23 D Rick Perry Ocala
State Representative 24 R Paul Renner Tallahassee
State Representative 25 R Tom Leek Ormond Beach
State Representative 25 D Noel Bickford New Smyrna Beach
State Representative 26 R Michael Cantu Daytona Beach
State Representative 26 D Patrick Henry Daytona Beach
State Representative 27 R David Santiago Deltona
State Representative 27 D Robert Mann Deltona
State Representative 28 R Jason Brodeur Sanford
State Representative 28 NPA Steve Edmonds Oviedo
State Representative 29 R Scott Plakon Longwood
State Representative 29 D Fred Marra Lake Mary
State Representative 30 R Bob Cortes Altamonte Springs
State Representative 30 D Ryan Yadav Winter Park
State Representative 31 R Jennifer Sullivan Mount Dora
State Representative 31 NPA Robert Rightmyer Apopka
State Representative 32 R Larry Metz Yalaha
State Representative 33 R Don Hahnfeldt The Villages
State Representative 34 R Ralph Massullo Jr. Lecanto
State Representative 35 R Blaise Ingoglia Spring Hill
State Representative 35 D Ramon Gutierrez Brooksville
State Representative 36 R Amber Mariano Orlando
State Representative 36 D Amanda Murphy New Port Richey
State Representative 37 R Richard Corcoran Land O' Lakes
State Representative 38 R Daniel Burgess Zephyrhills
State Representative 39 R Neil Combee Lakeland
State Representative 39 D Victor Sims Winter Haven
State Representative 40 R Colleen Burton Lakeland
State Representative 40 D Shandale Terrell Lakeland
State Representative 41 R Sam Killebrew Winter Haven
State Representative 41 D Robert Doyel Winter Haven
State Representative 42 R Mike La Rosa St. Cloud
State Representative 42 D Benny Valentin Kissimmee
State Representative 43 D John Cortes Kissimmee
State Representative 44 R Eric Eisnaugle Windermere
State Representative 45 D Kamia Brown Ocoee
State Representative 46 D Bruce Antone Orlando
State Representative 47 R Mike Miller Winter Park
State Representative 47 D Elizabeth Tuura Orlando
State Representative 48 D Amy Mercado Orlando
State Representative 48 NPA Gus Martinez Orlando
State Representative 49 D Carlos Smith Orlando
State Representative 49 NPA Shea Silverman Orlando
State Representative 50 R Rene Plasencia Orlando
State Representative 50 D Sean Ashby Orlando
State Representative 51 R Tom Goodson Cocoa
State Representative 51 D Mike Blake Cocoa
State Representative 52 R Thad Altman Melbourne
State Representative 53 R Randy Fine Palm Bay
State Representative 53 D David Kearns Palm Bay
State Representative 54 R Erin Grall Vero Beach
State Representative 55 R Cary Pigman Avon Park
State Representative 56 R Ben Albritton Wauchula
State Representative 56 D David Poulin Lakeland
State Representative 57 R Jake Raburn Lithia
State Representative 58 R Daniel Raulerson Plant City
State Representative 58 D Jose Vazquez Figueroa Tampa
State Representative 59 R Ross Spano Dover
State Representative 59 D Rena Frazier Brandon
State Representative 60 R Jackie Toledo Tampa
State Representative 60 D David Singer Tampa
State Representative 61 D Sean Shaw Tampa
State Representative 62 D Janet Rifkin Tampa
State Representative 63 R Shawn Harrison Tampa
State Representative 63 D Lisa Montelione Tampa
State Representative 64 R James Grant Tampa
State Representative 65 R Chris Sprowls Tarpon Springs
State Representative 65 D Bernard Fensterwald Dunedin
State Representative 66 R Larry Ahern St. Petersburg
State Representative 66 D Lorena Grizzle Largo
State Representative 67 R Christopher Latvala Largo
State Representative 67 D David Vogel Clearwater
State Representative 68 R Joseph Bensmihen Saint Petersburg
State Representative 68 D Ben Diamond St. Petersburg
State Representative 69 R Kathleen Peters South Pasadena
State Representative 69 D Jennifer Webb Saint Petersburg
State Representative 70 D Wengay Newton St. Petersburg
State Representative 71 R Jim Boyd Bradenton
State Representative 72 R Alexandra Miller Sarasota
State Representative 72 D Edward James III Sarasota
State Representative 73 R Joe Gruters Sarasota
State Representative 73 D James Golden Bradenton
State Representative 74 R Julio Gonzalez Venice
State Representative 74 D Jerry Nicastro North Port
State Representative 75 R Michael Grant Port Charlotte
State Representative 76 R Ray Rodrigues Estero
State Representative 76 NPA Charles Messina Saint James City
State Representative 77 R Dane Eagle Cape Coral
State Representative 78 R Heather Fitzenhagen Fort Myers
State Representative 79 R Matt Caldwell Fort Myers
State Representative 79 D John Scott North Fort Myers
State Representative 79 NPA Matt Miller Alva
State Representative 80 R Byron Donalds Naples
State Representative 81 D Joseph Abruzzo Boynton Beach
State Representative 82 R Mary Lynn Magar Tequesta
State Representative 82 D Mary Higgins Port Salerno
State Representative 83 R Gayle Harrell Stuart
State Representative 83 D Crystal Lucas Stuart
State Representative 84 D Larry Lee Jr. Port St. Lucie
State Representative 85 R Rick Roth Loxahatchee
State Representative 85 D Robert Simeone West Palm Beach
State Representative 86 R Laurel Bennett Royal Palm Beach
State Representative 86 D Matt Willhite Wellington
State Representative 87 D David Silvers West Palm Beach
State Representative 88 D Al Jacquet Delray Beach
State Representative 89 R Bill Hager Boca Raton
State Representative 90 D Lori Berman Lantana
State Representative 90 L Artie Lurie Lake Worth
State Representative 91 D Emily Slosberg Boca Raton
State Representative 92 D Patricia Hawkins-Williams Lauderdale Lakes
State Representative 93 R George Moraitis Fort Lauderdale
State Representative 93 D Ken Keechl Wilton Manors
State Representative 94 D Bobby DuBose Fort Lauderdale
State Representative 95 D Barrington Russell Fort Lauderdale
State Representative 96 D Kristin Jacobs Coconut Creek
State Representative 97 D Jared Moskowitz Coral Springs
State Representative 98 D Katie Edwards Plantation
State Representative 99 D Evan Jenne Fort Lauderdale
State Representative 100 D Joseph Geller Aventura
State Representative 101 D Shevrin Jones Hollywood
State Representative 102 D Sharon Pritchett Miami
State Representative 103 R Manny Diaz Jr. Coral Gables
State Representative 103 D Ivette Petkovich Coral Gables
State Representative 104 R Oscar Ganem Weston
State Representative 104 D Richard Stark Weston
State Representative 105 R Carlos Trujillo Coral Gables
State Representative 105 D Patricio Moreno Doral
State Representative 106 R Bob Rommel Naples
State Representative 107 D Barbara Watson Miami Gardens
State Representative 108 D Roy Hardemon Miami
State Representative 109 D Cynthia Stafford Miami
State Representative 110 R Jose Oliva Hialeah
State Representative 110 D Carlos Puentes Sr Hialeah
State Representative 111 R Bryan Avila Hialeah
State Representative 111 D Sevi Miyar Hialeah
State Representative 112 R Rosa Palomino Coconut Grove
State Representative 112 D Nicholas Duran Miami
State Representative 113 R Jonathan Parker Miami Beach
State Representative 113 D David Richardson Miami Beach
State Representative 114 R John Couriel Coral Gables
State Representative 114 D Daisy Baez Coral Gables
State Representative 115 R Michael Bileca Miami
State Representative 115 D Jeffrey Solomon Pinecrest
State Representative 116 R Jose Diaz Miami
State Representative 116 D Heath Rassner Miami
State Representative 117 D Kionne McGhee Miami
State Representative 118 R David Rivera Miami
State Representative 118 D Robert Asencio Miami
State Representative 119 R Jeanette Nunez Miami
State Representative 119 D Jeniffer Pinell Miami
State Representative 120 R Holly Raschein Key Largo
State Representative 120 D Dan Horton Miami
State Senator 1 R Douglas Broxson Gulf Breeze
State Senator 2 R George Gainer Panama City
State Senator 3 R Nancy Miller Steinhatchee
State Senator 3 D Bill Montford Tallahassee
State Senator 4 R Aaron Bean Fernandina Beach
State Senator 5 R Rob Bradley Fleming Island
State Senator 6 D Audrey Gibson Jacksonville
State Senator 7 R Travis Hutson St. Augustine
State Senator 7 D Curtis Ceballos Palm Coast
State Senator 8 R Keith Perry Gainesville
State Senator 8 D Rod Smith Gainesville
State Senator 9 R David Simmons Altamonte Springs
State Senator 10 R Wilton Simpson Dade City
State Senator 11 D Randolph Bracy Ocoee
State Senator 12 R Dennis Baxley Ocala
State Senator 13 R Dean Asher Orlando
State Senator 13 D Linda Stewart Orlando
State Senator 14 R Dorothy Hukill Port Orange
State Senator 14 NPA Richard Dembinsky Port Orange
State Senator 15 R Peter Vivaldi Windermere
State Senator 15 D Victor Torres Jr. Orlando
State Senator 16 R Jack Latvala Tampa
State Senator 17 R Debbie Mayfield Vero Beach
State Senator 17 D Amy Tidd Rockledge
State Senator 18 R Dana Young Tampa
State Senator 18 D Bob Buesing Tampa
State Senator 18 NPA Joe Redner Tampa
State Senator 18 NPA Sheldon Upthegrove Tampa
State Senator 19 R John Houman Tampa
State Senator 19 D Darryl Rouson St. Petersburg
State Senator 20 R Tom Lee Brandon
State Senator 21 R Bill Galvano Bradenton
State Senator 22 R Kelli Stargel Lakeland
State Senator 22 D Debra Wright Winter Haven
State Senator 23 R Greg Steube Lakewood Ranch
State Senator 23 D Frank Alcock III Sarasota
State Senator 24 R Jeff Brandes St. Petersburg
State Senator 25 R Joe Negron Stuart
State Senator 25 D Bruno Moore Port Saint Lucie
State Senator 26 R Denise Grimsley Sebring
State Senator 27 R Lizbeth Benacquisto Fort Myers
State Senator 28 R Kathleen Passidomo Naples
State Senator 29 D Kevin Rader Boca Raton
State Senator 30 R Ron Berman Palm Beach Gardens
State Senator 30 D Bobby Powell Jr. West Palm Beach
State Senator 31 D Jeff Clemens Lake Worth
State Senator 32 D Lauren Book Plantation
State Senator 33 D Perry Thurston Jr. Lauderhill
State Senator 34 R Antoaneta Iotova Hollywood
State Senator 34 D Gary Farmer Fort Lauderdale
State Senator 35 D Oscar Braynon II Miami Gardens
State Senator 36 R Rene Garcia Hialeah
State Senator 36 D Anabella Peralta Miami Springs
State Senator 37 R Miguel Diaz de la Portilla Miami
State Senator 37 D Jose Rodriguez Miami
State Senator 37 NPA Mercedes Christian Miami
State Senator 38 D Daphne Campbell Miami
State Senator 38 NPA Phillip Brutus North Miami
State Senator 39 R Anitere Flores Miami
State Senator 39 D Debbie Mucarsel-Powell Pinecrest
State Senator 40 R Frank Artiles Miami
State Senator 40 D Dwight Bullard Miami
State Senator 40 NPA Mario Jiminez Miami