WHO WE ARE GET INVOLVED CANDIDATE SURVEYS ON THE ISSUES ABOUT AUDIT THE FED

Florida 2018 State Legislative

Dear Supporter,

Campaign for Liberty gave candidates for State Legislature an opportunity to provide a straight answer to the following questions. The candidates’ answers can be seen below the list of questions.


Survey Questions

1. Will you oppose all tax and fee increases and work to cut taxes and spending instead?

2. Will you oppose any bill that impedes free speech, including and so-called “campaign finance” or “campaign practice” bill that would require a 501c4 organization to divulge its donor or member information?

3. Do you oppose the use of unmanned law enforcement devices being used to penalize citizens?

4. Will you support legislation to end the use of “no knock” warrants for non-violent crimes?

5. Will you support repeal of Florida’s participation in Common Core and/or Florida Standards?

6. Will you support a “Constitutional Carry” bill that would allow any law-abiding citizen to carry a firearm concealed without a permit?

7. Will you support legislation authorizing the state to regain control of lands taken by the federal government within its own borders?


Survey Results

Key: = Yes, = No, = Yes and will sponsor, = Chose not to answer

Office District Party Name City Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 Q7
State Representative 1 R Mike Hill Pensacola
State Representative 1 D Vikki Garrett Pensacola
State Representative 2 R Alex Andrade Gulf Breeze
State Representative 3 R Jayer Williamson Milton
State Representative 3 NPA Bobbi Osborne Jay
State Representative 4 R Mel Ponder Destin
State Representative 4 D Rebecca Koelzer Valparaiso
State Representative 5 R Brad Drake DeFuniak Springs
State Representative 6 R Jay Trumbull Panama City
State Representative 6 D Jerry Wyche Panama City
State Representative 7 R Halsey Beshears Monticello
State Representative 8 D Ramon Alexander Tallahassee
State Representative 9 D Loranne Ausley Tallahassee
State Representative 10 R Chuck Brannan Macclenny
State Representative 10 D Ronald Williams II Lake City
State Representative 10 NPA Merrillee Jipson Fort White
State Representative 10 NPA Fred Martin McAlpin
State Representative 11 R Cord Byrd Neptune Beach
State Representative 11 D Nathcelly Rohrbaugh Yulee
State Representative 12 R Clay Yarborough Jacksonville
State Representative 12 D Timothy Yost Jacksonville
State Representative 13 D Tracie Davis Jacksonville
State Representative 14 D Kimberly Daniels Jacksonville
State Representative 15 R Wyman Duggan Jacksonville
State Representative 15 D Tracye Polson Jacksonville
State Representative 16 R Jason Fischer Jacksonville
State Representative 16 D Ken Organes Jacksonville
State Representative 17 R Cyndi Stevenson Saint Johns
State Representative 17 NPA Jaime Perkins St. Augustine
State Representative 18 R Travis Cummings Orange Park
State Representative 19 R Bobby Payne Palatka
State Representative 19 D Paul Still Starke
State Representative 20 D Clovis Watson Alachua
State Representative 21 R Chuck Clemons Newberry
State Representative 21 D Jason Haeseler Gainesville
State Representative 22 R Charlie Stone Tallahassee
State Representative 22 D Bernard Parker Ocala
State Representative 23 R Stan McClain Ocala
State Representative 23 D Carl Griffin Fort McCoy
State Representative 24 R Paul Renner Palm Coast
State Representative 24 D Adam Morley St. Augustine
State Representative 25 R Tom Leek Ormond Beach
State Representative 25 D Kathleen Tripp Port Orange
State Representative 25 LPF Joseph Hannoush Ormond Beach
State Representative 26 R Elizabeth Fetterhoff DeLand
State Representative 26 D Patrick Henry Daytona Beach
State Representative 27 R David Santiago Deltona
State Representative 27 D Carol Lawrence Deltona
State Representative 28 R David Smith Winter Springs
State Representative 28 D Lee Mangold Casselberry
State Representative 29 R Scott Plakon Sanford
State Representative 29 D Tracey Kagan Florida
State Representative 30 R Bob Cortes Altamonte Springs
State Representative 30 D Joy Goff-Marcil Maitland
State Representative 31 R Jennifer Sullivan Mount Dora
State Representative 31 D Debra Kaplan Eustis
State Representative 32 R Anthony Sabatini Eustis
State Representative 32 D Cynthia Brown Groveland
State Representative 33 R Brett Hage Oxford
State Representative 33 D Oren Miller The Villages
State Representative 34 R Ralph Massullo Lecanto
State Representative 34 D Paul Reinhardt Beverly Hills
State Representative 35 R Blaise Ingoglia Spring Hill
State Representative 35 D Colleen Kasperek Spring Hill
State Representative 36 R Amber Mariano Hudson
State Representative 36 D Linda Jack New Port Richey
State Representative 37 R Ardian Zika Land O Lakes
State Representative 37 D Tammy Garcia Land O' Lakes
State Representative 38 R Danny Burgess Zephyrhills
State Representative 38 NPA David Hayes Zephyrhills
State Representative 39 R Josie Tomkow Polk City
State Representative 39 D Ricky Shirah Kathleen
State Representative 40 R Colleen Burton Lakeland
State Representative 40 D Shandale Terrell Lakeland
State Representative 41 R Sam Killebrew Winter Haven
State Representative 42 R Mike La Rosa St. Cloud
State Representative 42 D Barbara Cady Kissimmee
State Representative 43 D John Cortes Kissimmee
State Representative 44 R Robert Olszewski Winter Garden
State Representative 44 D Geraldine Thompson Orlando
State Representative 45 D Kamia Brown Ocoee
State Representative 46 D Bruce Antone Ocoee
State Representative 47 R Stockton Reeves Winter Park
State Representative 47 D Anna Eskamani Orlando
State Representative 47 D Lou Forges Ocoee
State Representative 48 R Scotland Calhoun Orlando
State Representative 48 D Amy Mercado Orlando
State Representative 49 R Ben Griffin Orlando
State Representative 49 D Carlos Smith Orlando
State Representative 50 R Rene Plasencia Orlando
State Representative 50 D Pam Dirschka Titusville
State Representative 51 D Mike Blake Cocoa
State Representative 52 R Thad Altman Indialantic
State Representative 52 D Seeta Begui Melbourne
State Representative 53 R Randy Fine Palm Bay
State Representative 53 D Phil Moore West Melbourne
State Representative 54 R Erin Grall Vero Beach
State Representative 54 D Nicole Haagenson Vero Beach
State Representative 55 R Cary Pigman Avon Park
State Representative 55 D Audrey Asciutto Sebring
State Representative 56 R Melony Bell Bartow
State Representative 56 R Jeff Mann Bartow
State Representative 57 R Mike Beltran Lithia
State Representative 57 D Debbie Katt Valrico
State Representative 58 R Lawrence McClure Plant City
State Representative 58 D Phil Hornback Ruskin
State Representative 59 R Joe Wicker Dover
State Representative 59 D Adam Hattersley Riverview
State Representative 60 R Jackie Toledo Tampa
State Representative 60 D Debra Bellanti Tampa
State Representative 61 D Dianne Hart Tampa
State Representative 62 D Susan Valdes Tampa
State Representative 63 R Shawn Harrison Tampa
State Representative 63 D Fentrice Driskell Tampa
State Representative 64 R James Grant Tampa
State Representative 64 D Jessica Harrington Odessa
State Representative 64 NPA Andy Warrener Odessa
State Representative 65 R Chris Sprowls Tarpon Springs
State Representative 65 D Sally Laufer Palm Harbor
State Representative 66 R Nick DiCeglie Belleair Bluffs
State Representative 66 D Alex Heeren St. Petersburg
State Representative 67 R Chris Latvala Largo
State Representative 67 D Dawn Douglas Largo
State Representative 68 D Ben Diamond St. Petersburg
State Representative 69 R Ray Blacklidge Madeira Beach
State Representative 69 D Jennifer Webb St. Petersburg
State Representative 70 D Wengay Newton St. Petersburg
State Representative 71 R Will Robinson Bradenton
State Representative 71 D Tracy Pratt Bradenton
State Representative 72 R Ray Pilon Sarasota
State Representative 72 D Margaret Good Sarasota
State Representative 73 R Tommy Gregory Sarasota
State Representative 73 R Melissa Howard Sarasota
State Representative 73 D Liv Coleman Bradenton
State Representative 74 R James Buchanan Venice
State Representative 74 D Tony Mowry Venice
State Representative 74 NPA Robert Kaplan Venice
State Representative 75 R Michael Grant Port Charlotte
State Representative 76 R Ray Rodrigues Estero
State Representative 76 D David Bogner Sanibel
State Representative 77 R Dane Eagle Cape Coral
State Representative 77 D Alanis Garcia Cape Coral
State Representative 78 R Heather Fitzenhagen Fort Myers
State Representative 78 D Parisima Taeb Fort Myers
State Representative 79 R Spencer Roach North Fort Myers
State Representative 79 D Mark Lipton North Fort Myers
State Representative 80 R Byron Donalds Naples
State Representative 80 D Jennifer Boddicker Naples
State Representative 80 NPA Dustin Lapolla Naples
State Representative 81 D Tina Polsky Boca Raton
State Representative 82 R MaryLynn Magar Tequesta
State Representative 82 D Edward O'Connor Jupiter
State Representative 83 R Toby Overdorf Palm City
State Representative 83 D Matt Theobald Jensen Beach
State Representative 85 R Rick Roth Loxahatchee
State Representative 85 D Ellen Baker Palm Beach Gardens
State Representative 86 R Laurel Bennett Royal Palm Beach
State Representative 86 D Matt Willhite Royal Palm Beach
State Representative 87 D David Silvers West Palm Beach
State Representative 87 GRE Samson Kpadenou Lake Worth
State Representative 88 D Al Jacquet Delray Beach
State Representative 89 R Mike Caruso Delray Beach
State Representative 89 D Jim Bonfiglio Ocean Ridge
State Representative 89 NPA Deborah Gibson Delray Beach
State Representative 90 D Joseph Casello Boynton Beach
State Representative 91 D Emily Slosberg Delray Beach
State Representative 93 R Chip LaMarca Lighthouse Point
State Representative 93 D Emma Collum Fort Lauderdale
State Representative 93 NPA Kelly Milam Fort Lauderdale
State Representative 94 D Bobby DuBose Fort Lauderdale
State Representative 95 D Anika Omphroy Lauderdale Lakes
State Representative 96 D Kristin Jacobs Coconut Creek
State Representative 98 R Joseph Cruz Davie
State Representative 98 D Michael Gottlieb Davie
State Representative 99 D Evan Jenne Fort Lauderdale
State Representative 100 D Joseph Geller Aventura
State Representative 101 D Shevrin Jones West Park
State Representative 102 D Sharon Pritchett Miami
State Representative 103 R Frank Mingo Doral
State Representative 103 D Cindy Polo Miramar
State Representative 104 D Richard Stark Pembroke Pines
State Representative 105 R Ana Rodriguez Doral
State Representative 105 D Javier Estevez Miami
State Representative 106 R Bob Rommel Naples
State Representative 106 D Sara McFadden Naples
State Representative 107 D Barbara Watson Miami Gardens
State Representative 108 D Dotie Joseph North Miami
State Representative 108 LPF Riquet Caballero Miami
State Representative 109 D James Bush III Miami
State Representative 110 R Jose Oliva Hialeah
State Representative 111 R Bryan Avila Hialeah
State Representative 111 D Rizwan Ahmed Sunrise
State Representative 112 R Rosa Palomino Miami
State Representative 112 D Nicholas Duran Miami
State Representative 113 R Jonathan Parker Miami Beach
State Representative 113 D Michael Grieco Coral Gables
State Representative 114 R Javier Enriquez Miami
State Representative 114 D Javier Fernandez Coral Gables
State Representative 115 R Vance Aloupis Miami
State Representative 115 R Carmen Sotomayor Miami
State Representative 115 D Jeffrey Solomon Pinecrest
State Representative 116 R Daniel Perez Miami
State Representative 116 D James Harden Miami
State Representative 117 D Kionne McGhee Miami
State Representative 118 R Anthony Rodriguez Miami
State Representative 118 D Robert Asencio Miami
State Representative 119 R Juan Fernandez-Barquin Miami
State Representative 119 D Heath Rassner Miami
State Representative 119 NPA Daniel Sotelo Miami
State Representative 120 R Holly Raschein Key Largo
State Representative 120 D Steve Friedman Islamorada
State Senator 2 R George Gainer Panama City
State Senator 2 D Mary Gibson Fort Walton Beach
State Senator 4 R Aaron Bean Fernandina Beach
State Senator 4 D Billee Bussard Jacksonville
State Senator 4 LPF Joanna Tavares Jacksonville
State Senator 6 D Audrey Gibson Jacksonville
State Senator 8 R Keith Perry Gainesville
State Senator 8 D Kayser Enneking Gainesville
State Senator 8 NPA Charles Goston Gainesville
State Senator 10 R Wilton Simpson Dade City
State Senator 10 D Michael Cottrell Spring Hill
State Senator 12 R Dennis Baxley Ocala
State Senator 12 D Gary McKechnie Mount Dora
State Senator 14 R Dorothy Hukill Port Orange
State Senator 14 D Melissa Martin Cocoa
State Senator 16 R Ed Hooper Clearwater
State Senator 16 D Amanda Murphy New Port Richey
State Senator 18 R Dana Young Tampa
State Senator 18 D Janet Cruz Tampa
State Senator 20 R Tom Lee Brandon
State Senator 20 D Kathy Lewis Wesley Chapel
State Senator 22 R Kelli Stargel Lakeland
State Senator 22 D Bob Doyel Winter Haven
State Senator 24 R Jeff Brandes St. Petersburg
State Senator 24 D Carrie Pilon St. Petersburg
State Senator 26 R Ben Albritton Wauchula
State Senator 26 D Catherine Price Lake Wales
State Senator 28 R Kathleen Passidomo Naples
State Senator 28 D Annisa Karim Naples
State Senator 30 D Bobby Powell West Palm Beach
State Senator 32 D Lauren Book Plantation
State Senator 34 D Gary Farmer Fort Lauderdale
State Senator 36 R Manny Diaz Coral Gables
State Senator 36 D David Perez Tallahassee
State Senator 38 D Jason Pizzo Sunny Isles Beach
State Senator 40 R Marili Cancio Miami
State Senator 40 D Annette Taddeo Miami